Mladý milenecký pár v Praze vyjádřil nesouhlas s uvězněním členek skupinu Pussy Riot. Honza a Lucka minulý víkend nasadili barevné kukly, které jsou mediálním symbolem této punkové kapely, desítkám figurativních soch ve veřejném prostoru pražského centra i sídlištní periferie. Chtěli tím upozornit širokou veřejnost na nespravedlivý rozsudek vynesený po šestiměsíční vazbě na třech dívkách, které zazpívaly v moskevském chrámu modlitbu nazvanou „Bohorodičko, vyžeň Putina“. Mladé ženy za píseň dostaly dva roky! 

Čeští aktivisté, oba studenti vysokých uměleckých škol, se tak připojili k celosvětovému protestu. Podobný typ happeningů souběžně proběhl ve více městech východní Evropy. Napříč celou Moskvou byly socrealistické monumenty osazeny kuklami, podobně jako plastiky v centru Bratislavy. V Sofii nasadili demonstranti kuklu sousoší Památníku rudé armády, v Brně tři mladé dívky navlékly kuklu soše Spravedlnosti před Nejvyšším správním soudem. Všechny tyto kampaně ukazují na začátek nového způsobu protestu a vyzývají k následování. Důležité je zdůraznit, že umělecké artefakty, nejsou nikdy poškozeny. 

Ačkoli byl výběr soch v Praze určen podle dostupnosti, aby bylo osazeno co největšího množství plastik, nebránili se mladí aktivisté různým výkladům, jež konotace s konkrétními sochami mohou vyvolávat. Kromě záplavy indiferentních nahých a nezletilých dívek symbolizující jaro a mládí, dostal svoji škrabošku také třeba památník feministické spisovatelky Elišky Krásnohorské, která byla členkou emancipačního hnutí a překládala ruské klasiky. Provokativní byly také zamaskovaní čtyř soch v parčíku před pravoslavným kostelem Panny Marie pod Vyšehradem. O svoje kukly nemohly být ošizeny ani figury z pomníků obětem komunismu na Újezdě. V neposlední řadě nese masku Pussy Riot nepovedená socha skvělého ukrajinského básníka Tarase Ševčenka, bojovníka proti carismu. To dokazuje, že opomíjené památníky ve veřejném prostoru jsou ideálními nosiči aktuálních aktivistických hesel. Jak Eliška, tak Taras by s protestem jistě souhlasili. 

Lucka a Honza si od projektu slibují, že pomohou udržet téma "právo na svobodné vyjádření" ve veřejných diskuzích i po odplynutí mediálního zájmu o kauzu a Jan k tomu ještě dodává:  „Doufáme, že ještě více lidí pochopí pravou podstatu Putinova režimu a vytvoří silnější globální tlak na Ruskou vládu, aby propustila holky ze skupiny Pussy Riot na svobodu.“

více ve čtrnáctideníku: A2